Wykreślenie spółki z o.o. z KRS
Wykreślenie spółki z o.o. z KRS jest ostatnim etapem prowadzonego przez likwidatorów postępowania likwidacyjnego.
Powyższe jest możliwe po przeprowadzeniu następujących czynności likwidacyjnych. Bowiem zgodnie z art. 282 KSH likwidatorzy powinni zakończyć bieżące interesy spółki, ściągnąć wierzytelności, wypełnić zobowiązania i upłynnić majątek spółki (czynności likwidacyjne). Natomiast nowe interesy mogą wszczynać tylko wówczas, gdy jest to potrzebne do ukończenia spraw w toku.
Podział majątku
Po przeprowadzeniu ww. czynności likwidacyjnych, jeśli w spółce pozostanie majątek, to należy dokonać jego podziału. Taki podział między wspólników majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli nie może nastąpić przed upływem sześciu miesięcy od daty ogłoszenia o otwarciu likwidacji i wezwaniu wierzycieli.
Sprawozdanie likwidacyjne
Sprawozdanie likwidacyjne sporządza się na dzień poprzedzający podział majątku. Natomiast gdyby majątku nie było – na dzień poprzedzający dzień, w którym taki podział najwcześniej byłby możliwy. Jest to po prostu sprawozdanie finansowe na dzień poprzedzający podział między wspólników majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli.
Pozostałe czynności
Po sporządzeniu sprawozdania likwidacyjnego, zgromadzenie wspólników powinno je rozpatrzeć i zatwierdzić. Następnie takie sprawozdanie likwidacyjne należy ogłosić w siedzibie Spółki. Sprawozdanie likwidacyjne należy także złożyć do KRS. Likwidator powinien również przygotować sprawozdanie z wykonanych czynności likwidacyjnych, oświadczyć iż zakończył postępowanie likwidacyjne danej Spółki z o.o. Z kolei Zgromadzenie Wspólników powinno podjąć uchwałę o zakończeniu postępowania likwidacyjnego. Należy również podjąć uchwałę o sposobie i miejscu archiwizacji ksiąg i dokumentów spółki oraz uchwałę o udzieleniu absolutorium likwidatorowi z wykonania przez niego obowiązków.
Wniosek o wykreślenie
O wykreślenie spółki z o.o. z KRS wnioskujemy przez system PRS na odpowiednim formularzu. Jest to WNIOSEK O WYKREŚLENIE PODMIOTU Z KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO. Do wniosku o wykreślenie spółki z o.o. z KRS dołączamy m.in. protokół z nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników wraz z ww. uchwałami, oświadczenie likwidatora o ogłoszeniu sprawozdania likwidacyjnego w siedzibie Spółki, oświadczenie likwidatora o toczących się postępowaniach czy wierzytelnościach Spółki. Warto dołączyć również dowód zamieszczenia w MSiG ogłoszenia o otwarciu likwidacji i wezwaniu wierzycieli. Wniosek o wykreślenie spółki z o.o. z KRS należy opłacić. Opłata sądowa i za ogłoszenie w MSiG wynosi 400 zł.
Wykreślenie spółki z o.o. jest procesem mocno sformalizowanym. Jednakże po spełnieniu wszystkich kodeksowych wymagań, Sądy wydaje postanowienie o wykreśleniu spółki z KRS, które następnie musi się uprawomocnić.